Evet, günümüzde hoşgörü ve tahammül oldukça azalmış durumda. Kimse birbirine hoşgörülü olamıyor ve dahi tahammül bile edemiyor. Ne evlerde huzur kaldı ne de sokaklarda, ne kalpler iman kaldı, ne de sevgi.
Kalplerde iman olsa kul Allah’ı sever, Allah’ı seven kulunu da sever ve hoşgörülü olur.

Ne güzel söylemiş Yunus:
Elif okuduk ötürü. Pazar eyledik götürü. Yaratılanı hoş gör. Yaradan’dan ötürü.

Biz insanlara hoşgörülü davranalım, onları Allah için sevelim ki onlar da bize aynı şekilde davransınlar.
Bir hadiste efendimiz (s.a.v):

Hoşgörülü ol ki sana da öyle davranılsın.

Buyurmuştur.

Günümüzde evliliklerin uzun sürmemesinin sebeplerinden biride karşılıklı hoşgörü olmayışı ve tahammülsüzlük. Çiftler en ufak sorunda bile uzlaşma yolunu değil ayrılık yolunu tercih ediyor.
Bir başka hadis-i şerifte efendimiz (s.a.v):

Kızım Fatıma! Sen Ali’ye cariye ol ki, o da sana köle olsun.

Nitekim günümüz koşullarında bu sözü kaldırabilecek çift bulmak ne yazık ki oldukça güç. Evlenmeden önce sevgi, aşk istemek ve temenni etmek yerine makul miktarda mehir dışında takı ve konut isteğinde bulunulduğu ve evlilikler bunun üzerine kurulduğu müddetçe sıkıntı olması hiç şaşırtıcı olmayacaktır.

Temeli yanlış atılan evlilikler ilk sarsıntıda yıkılacaktır!

Arkadaşlar arasında dahi tahammülsüzlükler had safhada. Yolda bir arkadaşımız ile karşılaştığımızda aramızdaki samimiyet ne olursa olsun kısa bir muhabbete dahi tahammülümüz yok. Dünya işleri ile o kadar meşgul durumdayız ki insanları kırmışız/kırmamışız kimsenin umurunda değil.

Ülke olarak hoşgörülü olamıyoruz ne yazık ki. Bunun en önemli sebeplerinden bazıları da futbol ve siyaset. İnsanların farklı siyasi partiyi veya takımı desteklemeleri birbirleri ile tartışma, konuşmama hatta kavga etme sebebi bile olabiliyor. Herkes aynı görüşte olmak zorunda değil. Müslüman bir kişi “senin dinin sana, benim dinim bana” (Kâfirun 6.)” diyerek farklı dine mensup olan kişiler ile iyi geçinmekte iken A partisi ile B partisini savunan kişiler birbirlerine karşı kin gütmekteler.

Gönül kırmak yerine gönül yapmayı seçelim. Kalplere Allah sevgisini nakış nakış işleyelim. Var ise kırdıklarımız, hepsinden helallik isteyelim.

Yunus’un dediği gibi;

Dünyaya gelen göçer
Bir bir şerbetin içer
Bu bir köprüdür geçer
Cahiller onu bilmez

Gelin tanış olalım
İşi kolay kılalım
Sevelim sevilelim
Dünyaya kimse kalmaz

Kırdığımız gönülleri onarabilmek duası ile…
Allah’a emanetsiniz…

Fotoğraf : rile14