Bu yazımda sizlere dost edinmenin önemini kendi bakış açımdan kısaca arz etmeye çalışacağım.

Mühimdir Dost Edinmek!

Zira dost dediğimiz kişilerin hayatımızda o kadar çok önemi vardır ki bazen farkına bile varamayız. Bir sözü ile hayatımızdaki birçok şeyin olumlu veya olumsuz yönde değişmesine sebep olabilirler. Aslında onlara bir bakıma hayatımıza yön verenler de diyebiliriz.

Dost vardır imanlı olur yola getirir, dost vardır imansız olur yoldan çevirir. Allah karşımıza imanlı dostlar çıkartsın, imanlı olan dostlarımızı da yanımızdan ayırmasın inşaAllah.

Nisa suresi 139. Ayet’te Allah;

‘’Onlar, müminleri bırakıp kâfirleri dost ediniyorlar. Onların yanında izzet ve şeref mi arıyorlar? Hâlbuki bütün izzet ve şeref Allah’a aittir.‘’

Buyurmuştur.

Bizler de kendimize mümin dostlar edinelim. Şüphesiz ki dostun iyisi imanlı olandır. Atalarımızın da dostluk ile ilgili meşhur olan sözleri mevcuttur. Bunlardan bazılarını anlamları ile birlikte sizlerle paylaşayım.

  • Dost başa bakar, düşman ayağa. (Temiz giyinip kuşanmak hem dost, hem de düşman için oldukça önemlidir. Bu durum başımızı yukarıda görmek isteyen dostlarımızı sevindirecek, ayağımızın kaymasını bekleyen düşmanlarımızı da kahredecektir.)
  • Dost dostun eyerlenmiş atıdır. (Hakiki dost, dostunun sıkışık zamanında yardımına koşmaya hazır durumda bekler.)
  • Dostun attığı taş baş yarmaz. (Dostun acı sözünden veya sert davranışından bize kötülük gelmez. Biliriz ki onun yaptığı bizim iyiliğimiz içindir.)

Sizinle paylaşmış olduğum bu atasözleri benim en çok dikkatimi çeken atasözlerinden bazılarıdır. Zira anlayanlar için bu atasözlerinden alınacak ibretler, çıkarılacak anlamlar vardır. Anlam yüklü bu sözler bizim karşımıza çıkan insanlar ile dost olma münasebetine girmeden önce onların bize davranışları, hal ve hareketleri hususunda yardımcı olmaktadır. Kimi insanlar vardır başta yüzümüze güler, bize ikramda bulunur, sürekli yanımızda olur. Sonra bir bakarız ki bunları yapmasında bir sebep varmış. Okuyor isek sınıfta yerine imza atmak, ders notu almak, okul hayatı boyunca yalnız kalmamak için sana iyi davranır ve sende buna aldanırsın. Okul bittikten sonra onu tanıyamaz hatta haber dahi alamazsın. Çalışıyor isek seninle iyi ilişkiler kurar. Çünkü kendisinin yerine sana yükleyeceği işler vardır. Senin yükselmeni istiyormuş gibi gözükür ancak içinden geçirdikleri öyle değildir.

Hayatımızı birlikte idame edeceğimiz kişileri iyi seçmeliyiz. Nasıl ki evlilikte bir ömrü birlikte geçireceğimiz kişi hususunda seçici davranıyorsak, ahlaklı, imanlı, saygılı, kötü alışkanlığı olmayan vesaire kişiler ile evlenmek istiyorsak dost edinme hususunda da aynı ihtimamı göstermeliyiz. Eğer ki dava arkadaşı istiyorsak edindiğimiz davaya sahip çıkacak, bizi yarı yolda bırakmayacak, tökezlediğimizde kolumuzdan tutup kaldıracak, bizi bataklığa sürüklemeyecek, hak yolunda ilerleyecek bir dava arkadaşı edinmeliyiz. An olur çocukluğunuzu birlikte geçirdiğiniz arkadaşlarınıza dahi mesafe koymanız gerekebilir. Size doğruyu gösteren kişilere yönelmeniz, onları dost edinmeniz gerekir. Eğer güle gitmek istiyorsak çöplükten uzak durmalıyız.

Zira Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin bu hususta çok güzel bir sözü vardır.

‘’Kiminle gezdiğinize, kiminle arkadaşlık ettiğinize dikkat edin. Çünkü bülbül güle, karga çöplüğe götürür.’’

İbret almamız ve aklımızdan çıkarmamamız gereken bu sözün hayatımızda önemli bir yeri olmalıdır. Yazımın başında da dedim ya hani -dostumuzun bir sözü hayatımızdaki birçok şeyin olumlu veya olumsuz yönde değişmesine sebep olabilir- diye. İşte Mevlana bu sözünde bize bunu hatırlatıyor. Eğer dost edindiklerimiz yanlış kişiler ise bir sözleri bizi cennetten edebilir. Eğer doğru kişileri dost edinirsek bizi cehennem azabından koruyacak tavsiyelerde bulunur ve doğru yolun, hak yolunun yolcusu oluruz. Hak yolunu dava edinenler, ne davasını ne de dostunu yarı yolda bırakır. Herkes kendi yaşam tarzına göre dost edinir. Zira Hz. Abdûlkâdir Geylânî;

‘’Her kuş kendi türüyle uçar. Kartallar kartallarla, kargalar kargalarla.’’

Sözü ile bu meseleye değinmiştir.

Dost bize kardeşten ötedir. Nasıl ki kardeşler birbiriyle et ile tırnak gibidir.
Et tırnaktan ayrılır mı? Elbette ayrılmaz, dostta böyledir. Et ile tırnak gibi.

Rabbim herkesin karşısına onu doğru yola yöneltecek, sapkınlığa götürmeyecek, İslam’ı dava edinecek dostlar çıkartsın, dost görünümlü hainlerin pençesine düşmekten bizleri koruyup muhafaza eylesin inşaAllah.