Sosyal medya kendisine Yusuf ile Züleyha gibi bir aşk arayanlarla dolu.

Yahu sen Yusuf ile Züleyha gibi olmak istiyorsan öncelikle sosyal medyadan uzak duracaksın, sonra da dizini kırıp evinde helalini bekleyeceksin ya da sokakta gözünü haramdan sakınacaksın! Sosyal medyada illaki bulunmak istiyorsan da edepli olacaksın, İslam’ı küçük düşürecek harekette bulunmayacaksın.

İş ne Yusufta’dır nede Züleyha’da. İş, Yusuf’a güzellik ve iffeti verip Züleyha’nın gönlüne Yusuf’u koyanda. Önce gönlümüze Allah’ı koyalım ki içine Yusuf ile Züleyha girsin.

İslamı kullanarak sosyal medyada popüler olmaya çalışan kişi sayısı oldukça çok. Hele ki Cumaya gitmediği halde ”Hayırlı Cumalar” yazıp paylaşan zihniyeti anlamak oldukça güç.

Anlamakta güçlük çektiğim bir diğer meselede, kız tesettürlüyüm diyor Instagrama boy boy resimlerini koyuyor. Erkek’te ben takkeliyim, cübbeliyim diyor, gidiyor kızın resmini beğeniyor veya yorum yazıyor. Güler misin ağlar mısın?

Hele birde o kapalıların öpücük atarak çekildikleri resimler yok mu!! İslamı ve tesettürü nekadar güzel yanlış anlatıyoruz. Bunu yapanları tatlı dille uyarıp olayın yanlışlığını anlatmak gerek. Eğer ailesi ona bunu öğretememişse bunu öğretmek bize düşer. Hoş insan kendi kendini yetiştirir oda ayrı bir konu.

Bakara suresi 9. ayette Allah: Onlar (kendi akıllarınca) güya Allah’ı ve müminleri aldatırlar. Halbuki onlar ancak kendilerini aldatırlar ve bunun farkında değillerdir. Buyurmuştur.

 

Bunlar tesettüre riayet etmiyorlar, boy boy öpücüklü resimlerini paylaşıyorlar sonrada Yusuf’umu bekliyorum diyorlar. Eğer Yusuf ile Züleyha olmak istiyorsak İslam ahlakı ile ahlaklanmalıyız.  İslam ahlakını layıkıyla tahsil için de Kur’ân-ı Kerîm ile hemhal olmak, onunla daha fazla meşgul olmak îcâb eder. 

Bir hadiste Allah Rasulü (s.a.v): Kim Kur’ân-ı Kerîm’i okur ve onunla amel ederse, kıyamet günü ebeveynine bir tâc giydirilir. Bu tâcın ışığı, güneş dünyadaki bir eve konulduğunda onun vereceği ışıktan daha güzeldir. Öyleyse, Kur’ân-ı Kerîm ile bizzat amel edenin ışığı nasıl olur, düşünebiliyor musunuz? buyurmuştur.

Bunları yazıyorum lâkin bende kusursuz değilim. Elbette ki benimde kusurlarım var. Aslında böyle şeyleri yapmaya o kadar alıştık ki bu yapılanlar bize normal geliyor. Ben bir kızın bir erkekle konuşması doğru veya yanlış demiyorum. Burada anlatmak istediğim kendi kötü emellerimiz için İslamı kullanmayalım.  Bunları sizinle paylaşarak yapılan yanlışların belki de bir nebze olsun önüne geçebiliriz.

Demem o ki dostlar lütfen tesettüre riayet edelim, İslamı yanlış anlatmayalım, yakın çevremizde bunları yapanlar varsa uyaralım. Dikkate almıyorlarsa kendileri bilirler. Biz üzerimize düşen görevi yapalım.

Nefsimiz bize değil biz nefsimize hâkim olabilme duası ile

Allaha emanet olun…