Âdem’in Örtünme Hususu

0

Ey insanoğlu! Ey insanoğlu! Ey insanoğlu!
Ne zaman, nerede buldun kendini? Bu kadar hoyratça harcamayı ne zaman, kimden öğrendin?
Bedenin seninmiş gibi hoyratça harcamayı nasıl göze alabildin?

Ey insanoğlu! Aslında Âdem olduğunu nasıl unuttun? Âdem olduğunu unuttuğun gün adam olmayı kenara nasıl bıraktın?


Ey âdemoğlu, adam olabilmek için Âdem olabilmek gerekir. Dünyaya gelen Âdem ve Havva… İlk iş olarak çıplak bedenlerini kapatmayı arzuladılar, istediler, hatta utandılar. Kimden utandılar? Diğer bir soruyla neden utandılar? Bu soruların cevapları, hepsi bizde, yani âdemoğlunda. Oysaki yeryüzünde onlardan başka kimsecikler yoktu. Neden kapanmak istediler? Birbirlerinden mi utandılar yoksa Bir’inden mi?

O gün nasıl ve niçin kapanmak istediklerini anlamamız için bugüne dönelim.
O gün yeryüzünde kimsecikler yokken kapanmak isteyenlerin yanı sıra bugün yeryüzü hınca hınç dolu. Bazen bu doluluktan bunalıyoruz ve kimseciklerin olmadığı yerlere sığınmak istiyoruz.

Ey insanoğlu diye başlamak gerekir dedim, çünkü insanda bazı özellikler mevcuttur. İşte bunların en önemlisi akıldır! Akılın olduğu yerde edepten, hayâdan ve utanmaktan bahsedebiliriz, değil mi? O yüzden ey insanoğlu diye başlamak istedim. Aklın olmadığı ama hareketliliğin olduğu yer ise hayvanlar âlemidir. İşte! Hayvanlar âleminde; utanmak, sıkılmak, edep gibi duygulara rastlanmaz. İnsanoğlunu olduğu yerde akıl ve bununla beraber gelen duygular vardır, ahlâk kavramı vardır.

Ey akıl sahipleri!

Çıplak bedenimizi bez parçaları ile örtmek utanma duygumuzdan geliyor. Bugün neden kapanmak istemiyoruz? Bugün insanlar için en modern, en çağdaş dönem değil mi? Yoksa insanlar en modern, en çağdaş dönemlerinde utanma duygusunu yani akıllarını mı kaybettiler? HAYIR! HAYIR! Ne aklımızı kaybettik, ne de utanma duygumuzu, sadece dinimizi kaybettik. Giyinmek ve örtünme bu gün için en mühim konulardandır. Kapalılar, açıklar ve erkekler. Her kesimi ilgilendiren bir mevzudur. Gününüzde erkeklerin kapanmak gibi bir dertleri olmadığı gözükse de kapanmak erkek ve kadınının yükümlülüklerindendir. Kapanmak yani giyinmek ne demektir? 

Giyinmek, insanın bedenini bez parçaları ile örtmesi anlamına gelmektir. İlk önce esas almamız gereken konu şudur ki; kapanma mevzunu nasıl gerçekleştirmemiz gerekir?  Bu mevzudaki inceliklere de haftaya yayımlanacak olan ‘Kapanma Mevzu 2’ adlı yazımla beraber paylaşacağım.

Fotoğraf : hofiak

Yanıtla