Bir Acayip Blog © 2014 https://biracayipblog.com Bir Acayip Sosyal Platform Wed, 14 Mar 2018 09:13:23 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.4 Yenilendik! https://biracayipblog.com/yenilendik/ https://biracayipblog.com/yenilendik/#respond Wed, 14 Mar 2018 09:11:15 +0000 https://biracayipblog.com/?p=4589

Tabiat baharda yenilenir. Tüm renklerini, görkemini bizlere yenilenerek gösterir. Bu değişim insanoğluna da olumlu olarak sirayet eder. Kış mevsimini içlerimize kapanarak geçiririz sanki insanın inziva halidir bu mevsim. Yeni başlangıçlara hazırlarız kendimizi. Bahar gelince de adeta kozasından çıkan kelebek gibi çıkarız evlerimizden.

Uzun zamandır biz de Bir Acayipp Blog ailesi olarak sürekli bir yayın yapamadık sizlere. Kâh yazdık, kâh çizdik; biz de buradayız dedik ama mevsiminden mi ne yine içlerimize döndük. Şimdi baharın müjdesi gibi bizler de yenileniyoruz. Farklı konularla, yazılarla yine yüreklerinize yoldaş olmaya geliyoruz. Tüm renklerimizle, içtenliğimizle ve sizden aldığımız ilgiyle baharda tazeleniyoruz.
Gayret bizden Tevfik Allah’tan.

Bir Acayip Blog Ailesi

 

]]>
https://biracayipblog.com/yenilendik/feed/ 0
Dünya: “İnsan Olma” Çıkmazı https://biracayipblog.com/dunya-insan-olma-cikmazi/ https://biracayipblog.com/dunya-insan-olma-cikmazi/#comments Mon, 15 Jan 2018 11:00:47 +0000 https://biracayipblog.com/?p=4503 İnsan insanın hem yarası hem de merhemidir. Acısı, sevgisi, kızgınlığı yani hayata dair tüm duyguları insanlarla karşılıklı yaşarız. Eşteştir tüm duygularımız birbirimize karşı. İnsanın yaratılışından beri bu durum bu şekilde devam etmektedir. Bu devranda böyle sürüp gidecektir. Kabil ile Habil’den başlamıştır bu ikili ruh halleri. Kabil’in yaşadığı kardeşlik sevgisi birden bire haset duygusuna dönüşünce her şey başladı. İmtihan o zaman vuku buldu ahir zamanda. Süregelen zamanda hep bir mücadele güruh oldu bizler arasında.

Bazen insanlardan anlayış, sevgi ya da saygı beklerken, bu olanları düşünürüm de olabilmesi mümkün olmayan şeyleri istediğime inandırırım kendimi. Evet, insan içinde birçok kişi ile yaşıyor sanki. Tek bir karakterden hâsıl olmuyoruz. Nicesi olan karakterler sarıyor bedenimizi de biz emirler ve yasaklar çerçevesinde Kabil olan yanımızı ya da Habil olan yanımızı seçiyoruz. Bu cümleleri yazarken aklıma Sartre’ının şu sözleri geliyor. “ Demek cehennem bu. Hiç aklıma getirmezdim böyle olacağını. Acı, ateş, kızgın ızgara hepsi sizsiniz demek. Ne gülünç şey. Kızgın ızgaranın ne gereği var. Cehennem başkalarıdır.” İşte bu cümlelerde Sartre Kabil olan ruhları yaşamında gördüğü için söylemiştir. Sonra Habil olan yanımız o kesin vakarlı ve inançlı duruşuyla çıkar ve Tanıştığımız iyi insanlar da rızkımızın bir parçasıdır.” der, ve yaşam bu ikilemde sürer gider.

Zaman git gide sona yaklaştığı için mi bilmem ama birbirimizle olan imtihanımız gün geçtikçe daha çok artmaktadır. Sabır denilen durum sanki zaman aşımına uğramakta. Birbirimize olan tavırlarımızı, anlayış sıkıntımızı etrafı gözlemledikçe de anlayabiliriz aslında. Toplu taşımayı kullananlar bilir birbirimize az olan sabrımızı. Kimsenin kimseye ihtiyacı yok gibi davranarak “İnsanlık ölmüş. ”cümlesinin vücut bulmuş halini görürüz dışarlarda. Her gün yaşarız bu sıkıntılı durumları da Allah kulunun gönlüne ferahlıkta verir kimi zaman. Birbirine yardım eden, güleryüzlü olan insanlarımızı da karşımıza çıkarır. İşte bu noktada biz hayata tutunuruz. Hayata olan inancımız bizi bu noktada yakalar.

Duam şudur ki bu noktadan devam edelim bizler yaşantımıza. İmtihan sayalım tüm yaşanan kötü olanları da hakkıyla bu imtihandan geçenlerden olalım. Evet, dünya hayatı zalim, evet insanlar gerçekten zor. Bunlardan pay çıkararak nasıl olmamamız gerektiğini anlayalım ve ona göre davranalım. Bu cümleler öne nefsime, sonra da tüm bu durumları yaşayanlara, yani fani olan herkese. Bu dünyanın rahat yeri olmadığını tekrar tekrar hatırlatalım kendimize. Yedi Güzel Adamd’da Zarif ne de güzel dua etmiştir aslında… Bizlere de, “âmin” demek düşüyor.

“Kalbinde cennet taşıyan insanlar var;

Bulundukları her yere huzur veren hassas, kırılgan, içten, samimi, yüreği güzel insanlar var.

“-Allah bizi o özel insanlarla karşılaştırsın.”

Âmin…

 

 

]]>
https://biracayipblog.com/dunya-insan-olma-cikmazi/feed/ 1
Kötülüğe Karşı İyilik https://biracayipblog.com/kotuluge-karsi-iyilik/ https://biracayipblog.com/kotuluge-karsi-iyilik/#respond Mon, 08 Jan 2018 11:01:06 +0000 https://biracayipblog.com/?p=4498 Sayısız nimetleri yaratan Allah-u Tealâ’ya hamd-u senâlar olsun. Nimetlerinin sayıları miktarınca Efendimiz Muhammed’e (s.a.v) salât ve selâm eyle.

Ahmed bin Ali el-Hanefî’nin (k.s) müellifi olduğu Şaranî adlı eserden rivayetle:

“Ahmed-i Rüfaî’nin (k.s) müridlerinden biri şahid olduğu bir hadiseyi şöyle anlatır:

‘-Biri vardı. Sanki işi-gücü efendim Ahmed er-Rüfâî’yi kötülemekti. Ümmiabîde ve havalisinde gezer; onu inkâr ederdi. Hiçbir hâlini kabul etmezdi. Bu gezdiği yerlerde efendim Ahmed’in müridlerinden kimi görse; hemen eline, daha önceden hazırladığı, mektubu tutuştururdu ve:

‘-Bunu al, şeyhine götür!’ derdi.

Efendim Hazretleri Ahmed’e mektup gelince açar, bakardı. İçinde de hep şöyle yazardı:

‘-Ey mühlid, ey batıla saplanan, ey zındık!…’

Ve buna benzer daha nice cümleler!… Hepsi de kötü ve ağıza alınmayacak sözlerdi. Efendim Rüfaî Hazretleri mektubu okuduktan sonra getirene şöyle dedi:

‘-Bu mektubu sana veren doğru söylemiş.’

Daha sonra bir miktar para verdi ve:

‘-Allah bizden yana, sana hayır versin. Sen cevap alınmasına sebep oldun.’

O şahıs, uzun zaman bu yaramaz vazifeyi yaptı. Gittiği yerde efendim Ahmed’i kötüledi, durdu Ne var ki, bir netice de alamıyordu. Aciz kaldı, Efendim Ahmed’in ona karşı takip ettiği hareket onu içten, iyiden iyiye ezmeye başladı. Sonunda dayanamadı, efendim hazretlerinin yolunu tuttu. Ümmiabîde’ye yaklaşınca, başını açtı; örtüsünü çıkardı. Örtüyü boynuna bağladı, bir yular yaptı. Sonra bir adam kiraladı, ona yularından tutturup tâ efendim Ahmed’in yanına varıncaya kadar çektirdi.

Ahmed er-Rüfaî (k.s), onu bu halde görüp:

‘-Kardeşim, seni bu hâle ne getirdi?’ deyince, adam:

‘-Yaptığım!…” dedi.

İnsanlar arasında birlik ve beraberliği güçlenmesinin iyilikten geçtiği muhakkaktır. Bir insan güzel işler yaptığı takdirde akıl ve kalp rahatlığına kavuşur. Çünkü Hazret-i Peygamber (s.a.v) kalbinin ferahlanmasını ve hacetin görülmesini isteyen kişinin yetim başını okşamasını tavsiye etmiştir.

İnsan bir defa kötü işlere meyletmesi halinde, artık tüm günahlar/haramlar gözünde küçülür ve sonunda toplumun içerisinde ayrışmanın sebeplerinden biri haline gelir. Ancak insanlar arasında iyiliği yayarak düşmanları dostumuzun olacağını ve gelen kötü düşünceleri savuşturmak için Allah’a sığınarak korunacağımızı Kur’an-ı Kerim, Fussillet Sûresi, 34-36. ayet-i kerimelerde şöyle açıklamaktadır:

“İyilikle kötülük bir değildir. O halde kötülüğü en güzel bir şekilde önle. O zaman seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, candan bir dost gibi olur. Bu olgunluğa ancak sabredenler kavuşturulur, buna ancak hayırdan büyük bir pay sahibi olan kavuşturulur. Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa hemen Allah’a sığın. Çünkü O her şeyi işitir ve bilir.”

 

 

Kaynak: Ahiret Azığı-II, Erkam Yayınları, İstanbul 2005

 

 

]]>
https://biracayipblog.com/kotuluge-karsi-iyilik/feed/ 0
Tahtaya Tapmayın! https://biracayipblog.com/tahtaya-tapmayin/ https://biracayipblog.com/tahtaya-tapmayin/#respond Mon, 01 Jan 2018 11:00:31 +0000 https://biracayipblog.com/?p=4500 Meşe ağacına insanların ruhani bir değer vermesi çok eskilere dayanır. Ağacın yüksekliği ve sağlamlığı nedeni ile bazı güçlere sahip olduğuna inanılıyordu. Tahtaya vurma inancı dünyanın apayrı iki yerinde birbirinden bağımsız olarak gelişti. Önce M.Ö 2000’li yıllarda Kuzey Amerika yerlilerinde, sonra da Ege’de Helen uygarlığında.

Her iki kültür de meşe ağacına çok sık yıldırım düştüğünü gözlemlemişti. Amerika yerlileri meşenin, Tanrının yıldırımla yeryüzüne inip üzerinde oturduğu yer olduğuna, Helenler ise Yıldırım Tanrısı olduğuna inanmışlardı.

Kuzey Amerika yerlileri bu batıl inancı bir adım daha ileri götürdüler. Bu ağacın köküne vurarak, ileride başlarına gelebilecek tehlikelere ve şansızlıklara karşı Tanrı ile temasa geçtiklerine inanıyorlar ve ondan kendilerini korumasını istiyorlardı.

Ortaçağda Hristiyan din adamları bu inancı kendi devirlerine taşıdılar. Onlara göre bu inanışın temeline Hz. İsa’nn tahta bir çarmıhta öldürülmesi yatıyordu. Hatta Avrupa’nın her katedralinde orijinal tahta haçın küçük bir parçasının bulunduğuna inanılıyordu. Bu tahtaya vurmak ise “Tanrım dua ve isteklerimi gerçekleştir” anlamına geliyordu.

Bu arada diğer kültürlerde inanıştaki tahta aynı kaldı ama cinsi biraz değişti. Amerika yerlileri ve Helen medeniyetinin ağacı meşe iken, Mısırlılar incir, Almanlar dişbudağı tercih ettiler. Hollandalılar ise ağacın cinsine önem vermediler. Boyasız ve cilasız olması onlar için yeterliydi.

Amerikalıların tahtaya vurma inancının kökeni ne gariptir ki Amerikan yerlilerine dayanmıyor. Romalılar devrinde Avrupa’da iyice yaygınlaşan eski Helen inancının bir parçası olarak Amerikalılar tahtaya vuruyorlar.

Başımıza gelebilecek kötü şeylerin savuşturmak için tahtaya vurma inancı halen devam ediyor ama uygulama alanı çok daraldı. Her taraf plastik ve laminatla dolu olunca ne yapsınlar, elleri havada tahta arıyorlar ama bulamıyorlar.

Sizler en iyisi daima Allah’a sığının. Tahta parçasının kaza ve kaderi savuşturmayacağı gibi, insanların hacetlerini yerine getiremeyecektir. Çünkü tahta ateşte yakıldığında mazlumu  zalimden hangisini yakacağını bilmeyecek kadar cahil, ormancı tarafından parçalara ayrılmasına engel olmayacak kadar da miskindir. Tahtaya vurmakla kader değişmeyeceği gibi  İslam’da hiçbir yeri yoktur, yukarıda izah etmeye çalıştığımız bilgiler dahilinde Anadolu kültürünle uzaktan yakından alakası bulunmamaktır.  Batıl inançlarla ilgili Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmaktadır:

“(Ey Muhammed!) De ki: “Hak geldi, bâtıl yok oldu. Elbette bâtıl yok olmaya mahkumdur.” (17/81)

]]>
https://biracayipblog.com/tahtaya-tapmayin/feed/ 0
Kibir Ehli https://biracayipblog.com/kibir-ehli/ https://biracayipblog.com/kibir-ehli/#respond Mon, 25 Dec 2017 11:00:16 +0000 https://biracayipblog.com/?p=4496 Nehirleri, gölleri, denizleri, okyanusları yaratan Allah-u Tealâ’ya hamd-u senâlar olsun. Levh-i mahfuzda kaleminin yazdığı şeyler sayısınca Efendimiz Muhammed’e (s.a.v) salât ve selâm eyle.

Müderris, mutasavvıf ve yazar İmam Kuşeyrî Hazretleri’nin müellifi olduğu “Kuşeyri” adlı eserden rivayetle:

“Ömer b. Abdülaziz (k.s), yazdığı mektup hoşuna gidecek kadar güzel olursa onu yırtar, başka bir mektup yazardı.”

İslam halifesi güzel sözün kibir vesilesi olmasından endişe ederdi.

Ferîdüddin Attâr Hazretleri’nin (k.s) müellifi olduğu Tezkiretü’l Evliyâ adlı eserden rivayetle:

“Gazneli Sultan Mahmud, Şeyh Ebû Hasan Harakanî’ye (k.s):

‘-Ey Şeyh! Zaviyen de hoşmuş.’ dedi.

Şeyh:

‘-Bunca şeylerin var! Sana bu da mı lâzım!…’ dedi.

Sonra Mahmud oradan ayrılacağı vakit, şeyh onun için ayağa kalktı.

Mahmud:

‘-İlk defa geldiğimde iltifat etmemiştin, şimdiyse ayağa kalkıyorsun, o hâl neydi, bu ikram nedir?’ diye sordu.

Şeyh:

‘-Önce Padişahlık gururu ve imtihan için geldin, şimdi inkisâr ve dervişlik haliyle gidiyorsun. Dervişlik devletinin güneşi üzerinde ışıldamaya başladı. Evvelce padişah olduğun için kalkmadım, şimdi derviş olduğun için kalkıyorum.’ dedi.”

İnsanları felakete sürükleyen kibirdir. Kibirli insanın düşünme kabiliyeti zayıflar, belki de düşünemez hâle gelir. Bundan dolayıdır ki, kibirli insanların çoğu Allah’ın emir ve yasaklarına karşı duyarsız kalırlar; bir kısım daha vardır ki, sadece ucubiyetleri yüzünden Allah’ı inkar etmişler ve daha da kötüsü ilah olduklarını iddia etmiştirler. Bunların en güzel örnekleri Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamber’in (s.a.v) hadis-i şerifleriyle anlatılmıştır. Mesela Kur’ân-ı Kerim “kibir” hakkında şöyle buyurmaktadır:

“Ve yeryüzünde mütekkebirâne bir halde yürüme. Şüphe yok ki, sen ne yeri yırtabilirsin ve ne de boyca dağlara yetişebilirsin.” (İsra Sûresi, 37)

Kibir ve ucube ehlinin akıbetini Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) şöyle anlatıyor:

“-Üç sınıf insan var ki, kıyamet gününde Allah onlarla ne konuşur, ne tezkiye eder ne de rahmet nazarıyla bakar. Bütün bunlardan öte, onlara feci bir azap vardır: Bu üç sınıf insan; ihtiyar zinakâr, yalancı melik ve kibirli fakirdir.” (Müslim, İmam 172)

Resûlullah (s.a.v) bir diğer hadis-i şerifinde kibirlilerin cehennem ehli olduklarını haber veriyor:

“-Size kimlerin cehennemlik olduğunu haber vereyim mi? Onlar, katı yürekli, zorba, kaba, cimri ve büyüklük taslayan kibirli insanlardır. (Buhari, Müslim, Cennet 67)

 

Kaynak: Ahiret Azığı-ıı, Erkam Yayınları, İstanbul 2005

]]>
https://biracayipblog.com/kibir-ehli/feed/ 0
Aramızda Selamı Yayacağız! https://biracayipblog.com/aramizda-selami-yayacagiz/ https://biracayipblog.com/aramizda-selami-yayacagiz/#respond Mon, 18 Dec 2017 11:00:57 +0000 https://biracayipblog.com/?p=4491  

Günümüzdeki tokalaşma eylemi aslında çağlar öncesine dayanan bir alışkanlıktır.  Eski çağlardaki erkeklerin çoğu silah taşır ve çoğunluğu da silahı sağ elinde taşırdı. Silahı sağ elinde taşımalarının sebebi ise tokalaşmanın temellerini oluşturdu. Bir erkek diğerinin dostu olduğunu, elinde silah bulunmadığını göstermek için, boş sağ elini uzatıyordu. Karşı taraf da mukabelede bulunuyordu. Ama her iki taraf da kendini emniyete almak, diğerinin aniden silah çekmesine mani olmak için, birbirlerinden emin olana kadar, birlikte ellerini hafifçe sıkarak duruyorlardı.

Tokalaşırken elleri sallama alışkanlığı, elleri daha iyi kavrayarak, rakibin giysinin içinden aniden bir silah çıkarmasını önlemek için başlamış olabilir. Ancak sonraları dostluğun bir ifadesi oldu.

İslam yeryüzüne ilk teşrif etmesiyle beraber “selamlaşın” emrini de uygulamakta titiz davranmıştır. İnsanlarla ilişkiye girmenin, onlara değer verdiğini göstermenin en etkili yolu selam vermektir. Efendimiz Muhammed (s.a.v) de, insanların arasında selamı yaymayı tavsiye etmiştir. Bu konu hakkında Nisâ Sûresi, 86. ayette şöyle buyurulmaktadır:

“Size bir selâm verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynıyla selâmla karşılık verin. Şüphesiz Allah, her şeyin hesabını gereği gibi yapandır.”

Ebû Hüreyre (r.a) rivayet edildiğine göre, Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Siz, iman etmedikçe cennete giremezsiniz; birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız.” (Müslim, İman 93)

Yukardaki ayet ve hadislerden de anlaşılacağı üzerine selam vermek ecir kazanmamızı sağlayıp, birbirimizi sevmemize vesile oluyor. En önemlisi ise imanımızın nişanesi haline geliyor.

Yakın zamanlarda yaşanan bir olayı da yazarak cümlelerimizi sonlandırabiliriz. Haberlerde rastlamışızdır. Bir adam intihar ediyor. Arkasında bir not bırakıyor. Notta ; “Eğer yolda gelirken bana biri gülümseseydi intihar etmekten vazgeçecektim.“ yazıyor. Ne kadar ağır bir durum.  Selam etmemenin sonucu bir hayata mal oluyor. Yeri geliyor bir tebessüm manevi anlamda insan yüreğinde çiçekler açtırıyor, belki bir hayat kurtarıyor. Ve şükürler olsun ki dinimizde bu sadaka olarak sayılıyor.

 

 

 

 

]]>
https://biracayipblog.com/aramizda-selami-yayacagiz/feed/ 0
Hâce Yakûb-î Çarhî (k.s.) https://biracayipblog.com/hace-yakub-i-carhi-k-s/ https://biracayipblog.com/hace-yakub-i-carhi-k-s/#respond Mon, 11 Dec 2017 11:00:55 +0000 https://biracayipblog.com/?p=4485 Karanlıkları aydınlığa kavuşturan Allah-u Tealâ’ya hamd-u senâlar olsun. Allah’ım! Kulun ve resulün Efendimiz Muhammed’e (s.a.v), kadın erkek bütün müminlere, kadın erkek bütün Müslümanlara salât ve selâm eyle.

Erlerce makbul, Nakşibendi tarikatının pîri, ilim ve beyanda üstün, aşk ve dostlukta yok olup giden, temkinli zâhid bir kimse olan Hâce Yakûb-î Çarhî (k.s.), tarikatın baş ayyârlarında, bu taifenin beylerinden ve Orta Asya’nın ulularındandı.

Hz. Muhammed’in (s.a.v) varisleri olan silsile-i sâdâtın on yedinci halkası Hâce Yakûb-î Çarhî (k.s.) Hazretleridir. Asıl künyesi Yakûb b. Osman b. Mahmûd el-Gaznevî el-Çarhî’dir.

NESEBİ

Hâce Yakûb-i Çarhî (k.s.) Hazretleri’nin dünyaya teşrifleri hakkında kesin bir tarih bilinmemekle birlikte, dünyaya gözlerini bugün ki Afganistan’da bulunan Çarh’ta açtı. Hâce’nin ailesiyle ilgili mâlumat, kendisinin müellifi olduğu eserlerdeki kısa bilgilere dayanmaktadır. Yakûb-î Çarhî’nin dedesinin medfun bulunduğu kabre gösterilen saygıdan dolayı mübarek bir zât olduğu düşünülmektedir. Yakûb Hazretleri’nin yazdığı eserlerde dedesinin isminin Mahmûd Efendi olduğu anlaşılmaktadır. Mahmûd Efendi’nin en büyük arzusunun Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) sünnetlerini ömrüne nakşetmek olduğunu nakletmektedir. Hz. Yakûb’un (k.s.) atası ve babasının kabr-i şerifleri halen ziyaretgah olduğunu dikkate aldığımız zaman ailesinin saygı duyulan bir aile olduğunu anlaşılmaktadır.

Yakûb-î Çarhî’nin izdivacı hususunda net bilgiler bulunmamaktadır. Ancak Fethâbâd’a göre, Seyfeddin Bâhrezî’nin kabri karşısında bir evinin bulunması ve Hz. Nakşibend’in (k.s.) kendisine ve ailesine berekete vesile olması dileğiyle sarığını hediye etmesi, Buhara’dan ilim tahsili için ayrılmadan önce evli olduğu kanısına varılabilir.

Yakûb b. Osman’ın evlatlarıyla ilgili olarak, gençken vefat etmiş bir oğlu olduğunu, yazdığı bir tefsirde üzüntüsünü dile getirirken bahsetmiştir. Yakûb-î Çarhî (k.s.), “Bir kalpte iki kişiye yer yoktur. Bütün sevgiler O’nun sevgisinden eritilmedir.” diyerek evlât acısını metanetle yatıştırmaya çalışmıştır. Mecdüddin Muhammed isimde bir oğlu daha olduğunu “İlm-i Ferâiz” adlı eserinden anlaşılmaktadır. Ancak iki oğlundan hangisinin daha önce öldüğünü bilinmemektedir.

İLİM TAHSİLİ

İlim tahsili için öncellikle Herat’a gitmiş, bir süre Herat Camii’nde eğitim görmüş ve bu süre zarfında Hâce Abdullah-ı Ensârî’nin dergâhına misafir olmuştur. Herat döneminin en önemli ilim merkezi olmakla beraber, öğrencilerin yüksek öğrenim için rağbet ettikleri önemli merkezlerdendi.

Herat’ta gerekli olan tahsilini tamamladıktan sonra, Hazret-i Yakûb (k.s.) Kahire’de zamanın ulemasından şer’î ve aklî ilimleri tahsil etmek için Şeyh Zeynüddin-i Hâfî (k.s.) rahle-i tedrisatında diz çökmüştür. Şeyh Hâfî (k.s) ile birlikte Mevlânâ Şehâbeddin-i Şirvân’i’den de ders almıştır.

Herat ve Mısır’daki eğitimlerden sonra Buhara yoluna revân olan Çarhî (k.s.) oradaki ulemada icâzet-i fetvasını almıştır.

 

İNTİSÂBI

Yakûb-î Çarhî (k.s.) aklî ve şer’i ilimleri tahsil ederken daima tasavvuf erbabına karşı derinden saygı beslemiş, erenlerin yoluna karışmayı arzu etmiştit. Hikmet yolunun pîrlerinin kapılarını saygı ve arzuyla birçok gitmiş olacak ki, daima kalbinde Muhammed Bahâüddîn Şâh-ı Nakşibend (k.s.) Hazretleri var olduğunu ifade etmektir. Buhara’da fetva icazetini aldıktan sonra vatan-ı asline dönme niyetine tutuldu ve böylece evliyâullahın elini tutmak için sebepler çarkı dönmeye başlamış oldu.

Yakûb-î Çarhî Hazretleri müellifi olduğu “Risâle-i Ünsiyye” adlı eserinde Şâh-ı Nakşibend Hazretlerine intisâbını şöyle anlatmaktadır:

“Hizmetine girmeden önce de Şâh-ı Nakşibend Hazretlerine karşı içten bir sevgi ve muhabbetim vardı. Buhara ulemasından fetva verme izni aldıktan sonra doğduğum topraklara (Çarh’a) dönmeye karar verdiğim esnada bir gün Şâh-ı Nakşibend Hazretlerini ziyarete gittim.

‘-Himmet ve teveccühünüzü eksik etmeyiniz’ diye çok yalvardım. Hazrette:

‘-Gidecek zamanda mı benim yanıma geldiniz?’ buyurdular.

‘-Ben sizleri çok seviyorum’ dedim.

‘-Bize olan sevgi nerden geliyor?’ dedi.

‘-Sizin büyük ve insanlar nazarında makbul biri olmanızdan.’ dedikten sonra,

‘-Bundan daha iyi bir delil gerek. Zira halkın kabulü şeytani de olabilir’ dedi.

‘-Sahih bir hadiste, ‘Allah’ın bir kuşunu dost edinirse onun muhabbetini kulların gönlüne düşürür. Kullar da onu severler’ buyurulduğunu ilettim.

Bu sözümün üzerine tebessüm edip, ‘Biz Azîzânız’ buyurdular. Bu sözü duyunca dehşete kapıldım, halim değişiverdi. Zira birkaç ay önce rüyamda bir zât bana ‘Azîzâna mürid ol’ demişti. Ben bunu unutmuştum, o anda hatırıma geldi.

Tekrar, ’Himmet ve teveccühünüzü eksik etmeyiniz.’ dedim.

‘Bir kimse Azîzân Hazretlerinden kendisine teveccüh etmesini istermiş. Ona, ‘Benin yanında seni hatırlatacak bir şeyini bırak ki, onu görünce seni hatırlayayım, buyurmuşlar.’ dedi. Sonra ‘Senin verecek bir şeyin yok. Bu takkeyi al, sakla. Bu takkeyi gördüğün zaman bizi hatırlarsın. Ne zaman bizi hatırlarsan bizi andığın gibi bulursun.’ buyurup mübarek takkelerini bana verdiler. ‘Mevlânâ Tâcüddîn Deşt Külegî’yi ziyaret et, o evliyâullahtandır.’ dedi.”

Elbette ki, Şâh-ı Nakşibend Hazretleri’nin, Yakûb Hazretlerine takkesini vermesi sahabenin  Hz. Peygamber’den (s.a.v) bir parça eşya bulundurmasının temayülüdür. Zannediyorum ki, aradaki muhabbetin azalmasına engel olmak ve kalplerde olan sevgiyi diri tutmak hedeflenmiştir.  Yakûb-î Çarhî (k.s.) anlatmaya devam ediyordu:

“Ben, önce Belh şehrine, oradan da memleketime gitmeyi düşünüyordum. Belh nerede, Küleg nerede? diye aklımda geçti. Yola çıkıp Belh’e giderken, bir zaruret vâki oldu ve yolu Küleg’e düştü. Mevlânâ Tâcüddîn’in sohbetine iştirak ettim. Şâh-ı Nakşibend Hazretlerinin ‘Mevlânâ Tâcüddîn Deşt Külegî’yi ziyaret et.’ Sözü aklıma geldi. Buna çok şaşırdım ve Şâh-ı Nakşibend’e karşı olan itikadım, muhabbetim ve sevgim daha da arttı.

Oradan memleketime gittim. Bir müddet sonra bir sebeple Buhara’ya döndüm. Kendimi Şâh-ı Nakşibendi’ye teslim etme arzusu kalbime düştü. Zira onu evliyâullâhın havassından ve kâmil ve mükemmil olduğuna dair bende katî bir kanâat hâsıl oldu.”

Buhara’ya döndüğün tasavvufi hikmetlerle örtülü birtakım hadiseler yaşadı ve onlardan biri şöyle idi; Buhara’da bir meczup vardı. Yakûb-î Çarhî (k.s.) onu önceden tanıyordu. Yanına vardı, mezcupta Hazretin gelişine çok sevindi. Çarhî (k.s.) meczuba,

“-Hâce Nakşibend’in hizmetine gireyim mi?” diye sordu. Mezcup da,

“-Ey Yakub! Çabuk adım at ki senin azizler zümresinde olma vaktin gelmiştir.” dedi. Bunu derken meczup bir taraftan aşasıyla yere çizgiler çizdi. Yakûb Hazretleri (k.s.),

“-Bu çizgileri sayayım. Toplamı tek sayı olursa Şâh-ı Nakşibendi Hazretlerini hemen ziyaret edeceğim. Çünkü Allah tektir, tek olan her şeyi sever.” diye düşündü. Tüm çizgiler saydı, tek sayı çıktı. Çarhî (k.s.) daha sonra içindeki şüpheleri gidermek için Kur’ân-ı Kerim’den bir ayet açar ve karşısına şu ayet-i  kerime çıkar:

“İşte onlar, Allah’ın doğru yola illetiği kimselerdir, sen de onların yoluna uy” (En’âm, 90)

Bu hadiselerden sonra doğru Hâce Hazretlerinin dergahının bulunduğu köye gitti. Yakûb-i Çarhî (k.s.) dergaha vardığın, Hâce Hazretleri ihvanına sohbet irât ediyordu, sessizde bir köşeye çekildi ve beklemeye koyuldu. Çarhî (k.s.) oradaki hadisleri şöyle anlatmaktadır:

“Huzuruna varıp, beni kabul etmesini istedim. ‘Biz kendiliğimizden bir şey yapmayız. Bu gece bakalım ne işaret olunacak. Allah-u Teâlâ buyuruşa, biz de kabul ederiz.’ Buyurdular. Hayatımda bundan daha zor bir gece geçirmedim. Sabaha kadar acaba kabul olunacak mıyım, olunmayacak mıyım endişesiyle geçirdim. Sabah namazını beraber edâ ettikten sonra tebessümle ‘Kabul olundun.’ buyurarak müjdelediler.”

Yakûb-i Çarhî (k.s.) bir müddet daha Kasriârifân’da kalarak sohbetlere iştirak etti, hizmet etmeye devam etti. Şeyh Nakşibendi tarafından sûfî Çarhî’ye zikir dersleri telkin edildi, nefis terbiyesi de böylece başlamış oldu. Yakûb Hazretleri yola çıkacağı zaman, Şâh-ı Nakşibendi Hazretleri, “Bizden öğrendiğin her şeyi Allah’ın kullarına tebliğ et. Bu senin saadetine sebep olur.” buyurdular.

Şâh-ı Nakşibend Hazretleri, sûfî Yakûb’a vefatından sonra halifelerinden Hâce Alâüddîn Attâr (k.s.) sohbet ve hizmetine devam etmesini tembihledi, bir müddet Bedahşan’da kaldı. Bunun üzerine Hâce Alâüddîn Hazretleri, Çarhî Hazretlerine mektup göndererek Nakşibendi Hazretlerinin emrini hatırlattı. Bu davet üzerine Çarhî Hazretleri Çağanyan’a gitti ve Hâce Alâüddîn Hazretleri ahirete irtihal etti. Vefat etmesinden üç gün sonra Çağayan’dan Halfetu’ya gelip yerleşti Yakûb-î Çarhî (k.s).

İRAT FAALİYETİ, HALİFELERİ VE ESERLERİ

Yakûb-î Çarhî Hazretleri, Halfetu’da uzun yıllar irşâd vazifesini yerine getirmiştir. Yakûb-i Çarhî (k.s.) aldığı şer’i ve fen’i ilimlerinin yanında hikmet derslerini halifeleri ve İslam ümmetine irşat ederek paylaştı.

Yakûb-î Çarhî’nin riyâzet ve mücâhede yolunda yol gösterdiği halifeleri sırasıyla Yusuf-i Çerhî, Abdullah Berzişâbâdi, Yusuf Bâykûl, Muhammed Kuhistâni ve Ubeydullah Ahrâr’dır. Hâce Yakûb’un en meşhur halifesi Ubeydullah Ahrâr’dır. Hâce Yakûb’un yaktığı hikmet kandilleri vefatından sonra Ubeydullah Ahrâr Hazretleri vesilesiyle yanmaya devam etti ve birçok insana günahlarına tövbe etmesini anlatırken, birçok insana da kafirliğin sonu hüsran olduğunu vaaz etti.

Yakûb-î Çarhî bir gün gençlere verdiği bir sohbette şunları anlattı:

“İç temizliği; kalbin kin, hased, inşalara düşmanlık, cimrilik gibi kötü sıfatlardan ve Allah sevgisinden başka he rsevgiden temizlenmesi ve Allah sevgisi ile rahatlamaktan ibarettir. Kalp, kötü sıfatlardan temizlenip, iyi sıfatlarla süslenince, düzeltilmiş olur. Bu dünyanın kötülüklerden, ancak sâlim, doğru kalple kurtulunabilir. Bütün ibadetlerden maksat; zikir, Allah’ı anmaktır. Hak teâlâ’dan gâfil olunca, ibadetlerden beklenen fayda hâsıl olmaz. Zikir de, ihlassız olunca beklenen faydayı vermez.”

Yakûb-i Çarhî (k.s.) müellifi olduğu eserler, Farsça Fâtiha Tefsiri ile Tebâreke ve Amme cüzlerinin tefsirlerinin yanı sıra hadis-i şerife dair el-Ehâdîsu’l-Erbaûn, tasavvufa dair Farsça Risâle-i Ünsiyye, Risâle-i Ebdâliyye, Risâle-i Der-Silsise ve Sırât-ı Hâcegân-i Nakşibend, Risâle Der Beyân-ı Tarîk-ı Müstakîme Nakşibendiyye ve Zikr ile Şerhu Esmâi’l-Hüsna isimli eserleri bulunmaktadır.

KISSA-I HAYATLARINDAN

Herevî’nin müellifi olduğu Reşehât adlı eserde nakledildiğine göre Yakûb-i Çarhî Hazretleri buyurdular ki:

“Herat’ta ilim tahsili için kaldığım zamanlar Abdullâh Ensârî (k.s.) dergahında kalır ve yemeklerimi orada yerdim. Zira onun vakıf şartlarında genişlik ve vakfın aslına riâyette ihtiyat vardı. Herat’ta, Abdullâh Ensârî’nin, Hankâh-ı Melik ve Gıyasiyye Medresi vakıflarında başka yerde yemek uygun olmadı. Bu sebepten Mâvürâünnehir büyükleri müridlerini Herat’a göndermezlerdi. Orada helâl lokma çok azdı. Mürid, haram lokma yiyecek olursa, nefis kötü tabiatına geri döner, doğru yolda, Resûlullah’ın (s.a.v) ve ashâbının yolunda ayrılmış olur.”

MÜBAREK SÖZLERİNDEN

“Affetmekte kerem şöyledir ki, affettiği kimsenin ayıbını affettikten sonra, bir daha hatırlamamalıdır.”

“Allah-u Teâlâ’ya hakkıyla aşık olanların ciğerleri, O’nun rızasından mahrum kalmak korkusuyla yanıp, erir.”

Allah’ın muhabbetinin alameti, O’nun Resûlü Muhammed’e (s.a.v) tâbi olmaktır.”

“Kul, Allah-u Teâlâ’ya ancak O’nun yardımıyla kavuşur.”

VEFATI

Hayatının ilim tahsili ile geçiren Yakûb-î Çarhî Hazretleri ömrünün son demlerini Hulgatru’da geçirdi. Hâce Hazretleri tasavvuf deryasının en ihtişamları limanı, marifet yolunun ulu çınarı H.851 (1447) ahirete irtihal etti. Kabr- şerifleri günümüzde Tacikistan’ın başkenti Duşanbe şehrindedir.

 

 

Kaynak: Silsile-i Sâdât-ı Nakşibendiyye, Fazilet Neşriyat, İstanbul 2014
Altın Silsile, Semerkand Yayınları, İstanbul 2015
Yolumuzu Aydınlatanlar, Yakûb-î Çarhî (k.s.) I-II

 

 

 

 

]]>
https://biracayipblog.com/hace-yakub-i-carhi-k-s/feed/ 0
Suyun az olup da kanın çok aktığı şehir; Kudüs https://biracayipblog.com/suyun-az-olup-da-kanin-cok-aktigi-sehir-kudus-2/ https://biracayipblog.com/suyun-az-olup-da-kanin-cok-aktigi-sehir-kudus-2/#respond Sun, 10 Dec 2017 13:38:53 +0000 https://biracayipblog.com/?p=4512   Filistin’e uğradınsa ve Akkâ’ya yolun düştüyse söyle; hasretimi çekenler ne alemde,  hasretini çektiklerim nasıl?”  -Arif Nihat Asya / Kubbeler

Üç semavi dinin de kutsal saydığı şehir…  Yalnızca dinleri bir arada bulundurmayan, farklı etnik unsurları içinde barındıran şehir… İnsanın çokça can verdiği, uğrunda savaşların yapıldığı şehir… Suyun az olup da kanın çok aktığı şehir… Adına ağıtlar yakılan, şiirler yazılan şehir…

Bir şehir düşün ki; adına ayet inmiş, peygamberlere mihmâdârlık yapmış, görmediği hükümdar kalmamış, hayat hikayelerine şahit olmuş, kimisi yaşaması için vesile olmuş, kimisine uğrunda  fedâ-i cân için gâye…

Öyle bir şehir ki, toprağı kan ile sulanan, havası barut kokan…

Bu şehrin adı, Kudüs’tür.

Kudüs için yazılacak birçok mes’ele vardır, ancak bir hususa dikkatiniz çekmek istiyorum.

Kudüs’ün, sıradan bir şehir olmadığını biliyoruz. Bu şehri önemli kılan birçok etken söz konusudur. Yahudiler için büyük öneme sahip olan şehir, Hristiyanlar açısında da bir o kadar kıymetli. Peki, Müslümanlar için bu şehrin önemi nedir?

Müslümanlar için bu şehir namustur, ilk kıbledir, ayettir, hadistir, şehittir. Bu şehir, kardeşleri tarafından kuyuya atılan Yusuf’tur. İstanbul tarafından, Kahire tarafından, Bağdat tarafından, Mekke tarafından, Trablus tarafından, Tunus tarafından ve İslamabad tarafından kuyuya itilen küçük kardeştir. Yedi kocaman kardeşi tarafından kuyuda unutulan şehirdir. Müslümanların gözbebeği, ilk kıblesi olan şehrin adıdır; Kudüs…

Müslümanlar için mucize demektir. Sıddık lakabını Ebubekir’e yakışmasına vesile olan şehirdir. Bu şehir hediye demektir, Müslümanlar için namazdır, Bakara Sûresi’nin son iki ayeti, Allah’a ortak koşmayanın affedileceği müjdesinin haberi demektir. Müslümanlar için Kudüs, Mi’râç demektir.

Allah Teâlâ buyurdu ki;

Bir gece, kendisine ayetlerimizin bir kısmını gösterelim diye (Muhammet) kulumu Mescid-i Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Âksa’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O gerçekten işiten, görendir. ( İsra Süresi 1.ayet)

Müslümanlar için ilk buluşma yeridir, Bir olan Hakka, tek vücut olarak ilk secdedir. Kudüs, Müslümanlar için evvel ve ahîrdir.

Kudüs, namustur! Namusumuzu ve kardeşimizi korumak adına Müslümanlar için her yönü ile kıymetlidir. Selahattin Eyyubi  için namus olduğu gibi bizim için de namustur. Kardeşini kuyuya iten olmamak için Kudüs ve Mescid-i Aksa, Müslümandır ve Müslüman kalacaktır!

Filistin’deki mazlumların feryatlarını cihâna duyurmak için müminlik şartı aramak yersiz ve garip olacaktır ki, Orta Doğu coğrafyasının her bir karesinde yaşayan insanların acılarını dindirmek ve canilerin ihtiraslarını duyurmak için toz tanesi kadar vicdan sahibi olmak kâfidir.

Kudüs’ün esâfile bırakılmasının barışa katkı sağlayacağını, Orta Doğu’nun tekrardan huzur bulacağından dem vurulmakta, lakin bu söylemler açıkça savaş çığırtkanlığıdır. Müslümanların ılımlı olması ve Kudüs’ün terörizme teslim edilmesine saygı gösterilmesinin talep edilmesi ise, müminlerin kılıçlarını gömmelerini ve Kudüs sevdasında vazgeçmelerini söylemektir. Elbette ki, bu çağrıların karşılık bulması gerekiyor.

Va’d-i ilâhi İslam’ın, bütün edyâna galebe çalacağını; bir gün yeryüzüne hâkim-i mutlak kesileceğini va’d ediyor. Hem va’d ile kalmıyor,bu va’din gerçekleşeceğine kendisini  şâhid tutuyor:

Öyle bir hâkim-i ezelidir ki: İslam’ın bütün edyâna galip çıkarmak için, Peygamberini hem irşad, hem o dinin telkin vazifesiyle göndermiştir; buna şâhid ise Allah kâfidir. (Fetih, 28)

Ey Müslümanlar! Geliniz, ye’sin, gevşekliğin ve gayretsizliğin yerleştiği vücutlarımızı silkeleyelim, Kur’ân-ı Kerîm’de va’d edilen galibiyet için bir an evvel yürümenin çaresine bakalım. Nuri Pakdil’in dediği gibi:

Yürü kardeşim,
Ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin.

Filhakika, her biri rezil emel besleyen sûfliler kendi seciyeleri itibariyle ihtiraslarına engel gördükleri İslam’ı yere sermek için her histe, her fikirde, her konuda birleşiyorlar da; Müslümanlar son derece lâkayd, hissiz ve fikirsiz davranıyor, tefrikaya düşüyor. Müslümanlar arasındaki râbıtayı kuvvetlendirerek şerlerden hâyr ortaya çıkarabilir, artık Müslümanlar geçirdikleri felâketlerden ders çıkartarak, uyanmalı ve bütün tefrikalardan vazgeçmeli, kalplerdeki hırs ve tama’ları terk ederek, Kur’an ve sünnet-i seniyye etrafında yekvücut olmalıdır.

Bugün Filistin topraklarında yaşayan her birey Allah tarafından seçilmiş kutlu insanlardır. İslam’ın mîr’âcı Kudüs’te gerçekleştiği gibi, Filistinli kardeşlerimiz eliyle de cihat bayrağı yükselmektedir.Binaenaleyh esbâb-ı iman küçük kardeşi etrafında birleşmesini Allah’tan niyâz ederim.

Unutulmamalıdır ki, yarınlarda İslam için istikbâl vardır.

 

Fotoğraf : Abdullah Çadırcı

]]>
https://biracayipblog.com/suyun-az-olup-da-kanin-cok-aktigi-sehir-kudus-2/feed/ 0
Osmanlı’nın İtalya Seferi https://biracayipblog.com/osmanlinin-italya-seferi/ https://biracayipblog.com/osmanlinin-italya-seferi/#respond Mon, 04 Dec 2017 11:17:50 +0000 https://biracayipblog.com/?p=4488 Osmanlı Devleti’nin davası; kuru bir cihangirlik emelinden ziyade kılıcının ulaştığı her yerde adalet ve şeriatı yeryüzünde yaymak ve İslam adalet bayrağını dalgalandırmaktır. Bunun için Şarka ve Garba sayısız seferler düzenlenmiştir. Kimisi dilden dile yayılmış, kimisi tarihin sayfalarına altın harflerle yazılmıştır. Bunlardan birisi de Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Barbaros Hayrettin Paşa ve Lütfi Paşa’nın kumandası Osmanlı ordusunun Korfu kuşatmasıdır.

Osmanlı Devleti ile Venedik arasındaki ilk ciddi ilişkiler Fatih Sultan Mehmet zamanında olmuştur. Venedik, Katolik Hristiyan inancı dolasıyla Papalığın ciddi gücü konumundaydı. Bunu bilen Fatih Sultan Mehmet, Hristiyan birliğinin oluşmaması içinde Venedik’e yakın davranmış. Kanuni Sultan Süleyman’da garptaki hareket alanın rahatlaması için Sultan II. Mehmet ile aynı politikayı izlemeyi tercih etmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman daha şehzadelik yıllarında Venedik doçlarının oğluyla yakınlık kurmuştur. Şehzade Süleyman’ın Taksim’de Venedik doçuna hediye ettiği çiftilikten mütevellitte o bölge “Beyoğlu” diye anılmıştır.

Sultan II.Mehmet her ne kadar Venedik’i desteklese de, Venedik daima Roma Germen İmparatorluğu’nun yanında yer alıyordu. Osmanlı’nın Kutsal Roma’ya karşı Osmanlı- Fransız ittifakına katılma çağrısına sessiz kalan Venedik’e karşı 1537 yılında sefere çıkıldı.

Kanuni ve Sadrazam Ayas Paşa Korfu Adası fethi için karadan hareket ederken, Barbaros Hayrettin Paşa donanmasıyla birlikte Korfu Adası’nın karşı sahillerinde yer alan Otranto Kalesi’ni kuşatmıştır. Fatih Sultan Mehmet zamanında Gedik Ahmet Paşa komutasındaki orduyla ilk kez kuşatılan Otranto Kalesi, ikinci kez kuşatılmış bulunulmaktaydı.

23 Temmuz 1537’de Otranto Kalesi ikinci kez fethedilir, ancak 3 hafta sonra kale boşaltılır, donanma karşı sahile geçer ve Korfu Kuşatması başlar. Korfu Adası’nın kuşatmasında çok zayiat verilmiştir, ancak dayanacak gücü kalmayan Venedikliler barış istemek zorunda kalmıştır.

Bu sefer sonucunda Venedikliler 300000 altın savaş tazminatı ödemeyi kabul etmiş, Mora tüm limanlarıyla beraber Osmanlı’ya bırakılış, ayrıca Venedik Kutsal Roma birliğine dahil olamayacağının sözünü vermiştir.

 

Kayank: Dünyaya Hükmeden Sultan-II, Timaş Yayınları, Talha Uğurluel

]]>
https://biracayipblog.com/osmanlinin-italya-seferi/feed/ 0
Başka Hayatlara Figüran Olmak https://biracayipblog.com/baska-hayatlara-figuran-olmak/ https://biracayipblog.com/baska-hayatlara-figuran-olmak/#comments Fri, 01 Dec 2017 15:54:02 +0000 https://biracayipblog.com/?p=4469 İnsanlarla olan ilişkilerimde, karşımdaki kişiye saygı duymak için belirli bir dünya görüşünün olmasını ve yaşam tarzını hangi sınırlarla çizdiğine çok dikkat ederim. Benim ona güven ve saygı duymam için öncelikli olan, kendine, sonra da karşısındakine dürüst davranması ve inandığı, yaşadığı gibi konuşmasıdır.

Başkalarının fikirleriyle, konuşmalarıyla yaşamaya çalışan nice insan var etrafımızda. Genel-geçer bilginin doğruluğuna,  hangisi popüler ise onu söylemeyi matah bir hareket olarak görüyoruz adeta. Kendi düşüncemiz olmadan konuşmayı, başka hayatlara figüran olmayı görev edinmişiz. Oysa teknolojinin nimetleri dediğimiz şu yaşam karmaşasında, doğru bilgiyi bulup kendimizi eğitmek ve kendi hayat doğrularımızı oluşturmak ne kadar zor olabilir diye düşünmüyor değilim. Belki de biz kolay olanı seçiyoruz her zaman. Kendi içimize bile sindiremediğimiz nice bilgiyi, körü körüne bir inanmışlıkla anlatmaya çalışmak ve onu yaşıyor gibi defalarca tekrar etmek ama aslında hiç yaşamamak, en büyük yanılgı aslında. Okuduğum bir cümle aslında bu yazıyı yazmama itti beni. Bazen bir cümlede tüm anlatmak istenilen özetlenmiştir ya, bu cümleyi okuduktan sonra öyle bir durum söz konusu oldu bende. Bir röportaj havasında geçen konuşmada Hakan Günday ve Ahmet Mümtaz Taylan nokta tespitler ile konunun en can alıcı noktalarına değiniyor adeta. Hakan Günday : “ Bir gün içinde yaptığın davranışların, zihninden geçen düşüncelerin kaçta kaçı sana ait, kaçta kaçı sana dayatılmış? Kendimize ulaşmak için bunu sorgulamamız gerekiyor” diyor. Ahmet Mümtaz Taylan ise: “Hayatta en çok tekrarladığın şeyler konusunda kendi kararlarını öne çıkarıp ona göre davranmıyorsan başkaları tarafından idare ediliyorsun demektir.”  diyor. Cümleleri yüreğimde süzdükten sonra tespitlerin ne kadar doğru olduğu, yakın zamandaki serzenişlerimin özeti olduğunu anlıyorum.

İnsan olarak bir davayı dertlenmek bir erdemdir. Onun peşinden gitmek ve ne olursa olsun bu düşünceden taviz vermemek yaşamdaki en asil duruş şeklidir. –Mış gibi yaşamak, o öyle söyledi, bu böyle dedi şeklindeki söylemler bizi bir adım ileriye götürmez aslında. Bu sadece bizi biraz daha başkalarına bağlı yaşamaya, yani başlıkta olduğu gibi başka hayatlara figüran olmaya iten durumdan öteye gitmez, gidemez.  Gün içerisinde kendini sorgularsa bir insan doğruyu yanlışı bir nebze de olsa ayırt edebilir. Bir bilginin peşinde akıllı adımlar atarsa, peşi sıra koşmaz ise o bilginin doğruluğunu kendi hayatına yansıtır. Bundan sonra ise dik bir duruş sergilemeye başlar. Gökhan Özcan’ın bir yazısında da dediği gibi; “Herkesin herkese çok benzediği, hiç kimsenin kendisine benzemediği bir hayata gönüllü olarak yazılıyor ve ne acı ki, bunun bize mutluluk vermesini bekliyoruz.”

Sınanmadığımız bir acı üzerinden konuşmaktan ya da tecrübe etmediğimiz yakından bilmediğimiz konular hakkında görüş beyan etmek için etmek bu durumun başka bir boyutudur. Bir şeyi yaşamadan, tecrübe etmeden konuşmak boş lakırdıdır. Söylemek için söylemektir. Damdan düşenin halini bu olayı yaşayan anlar derler ya o misal. Aynı acılardan veya aynı durumlardan yoğrulmak gerekir bir başka kişiyi anlamak için.

Sözün özü; Anonim bir hayat, anonim bir ruhla yaşamak, yaşamanın anlamı değildir bence. İnsan kendi hayatının sınırlarını çizerek ve bu hayatta bir duruş sergileyerek insan olmanın hakkını verir. Başka düşüncelerin gölgesine sığınarak ve başkalarının hayatına figüran olarak ömür tüketilmemelidir. Unutulmamalıdır ki İsmet Özel’in de dediği gibi;” Sahtekârları ele veren bir başka miyar da o düşünceleri öne sürenlerle, o düşünceler arasındaki uyuşmazlıktır. Yani bir düşüncenin sahteliğini bizzat o düşünceyi savunup da uygulayamayanlar ispat edebilirler.”

]]>
https://biracayipblog.com/baska-hayatlara-figuran-olmak/feed/ 1